Деконструкція імперських міфів на матеріалах ранньомодерної історії України (XVI - XVIII ст.)

Харківський ЛітМузей спільно з Українським інститутом національної пам`яті розпочинає цикл лекцій “Деконструкція імперських міфів на матеріалах ранньомодерної історії України”

Історія України для сучасних українців «починається» в різні часи: з трипільської культури,  від княжої доби, з появою назви «Україна», або ж із 24 серпня 1991 року. 
Варто лише уявити, що кілька поколінь сучасних українців учились за різними шкільними підручниками з історії України та української літератури.  Як нам комунікувати?
Зрештою, як створити і прийняти актуальний, послідовний історичний наратив — власний український «голос»?

Коли ми, українці, розповідаємо про себе (частіше — сперечаємось про ідентичність), то відчувається брак експертних знань і тлумачень про певні періоди національної історії, культури, літератури. Іноді ми заплутуємось в самих поняттях кордонів, назв, символіки тощо. Іноді спілкуванню перешкоджають надто різні відомості про одне й те ж, почерпнуті з різних шкільних підручників. Іноді наші уявлення надто міфологізовані. 

Найбільше «білих плям» у наших головах стосовно ранньомодерного періоду в історії України. Як ідентифікували себе наші предки в 16-18 століттях? В яких кордонах жили? Хто представляв українську еліту? Чи існувала і в яких формах  пам’ять про Київську Русь? Як сприймалося «воз`єднання з Московією»? І якими були в цю добу політичні та міжкультурні зв’язки з Європою? Як виникає (і чи виникає) концепт «Україна», хто і коли «вигадав» українцям ту Україну, образ якої маніпулятивно експлуатується до сьогодні? 

Кожної суботи ми будемо запрошувати відомих експертів - вчених, які готові популярно розказати про свої дослідження ранньомодерної доби України.
Отже, з 29 лютого по 30 травня по суботах у ЛітМузеї відбуватимуться лекції з ранньомодерної доби України. Спробуємо деконструювати імперські міфи разом із тими, хто знає більше про цю добу. 

Вхід на лекції за попередньою реєстрацією на сторінці події у Фейсбук, між лекціями передбачені кава-паузи та вільне спілкування з експертами.
Запис лекцій можна буде подивитись на нашому ютуб-каналі ЛітМузею.

Лекції у текстовому форматі знайдете за посиланнями нижче.


ВАХТАНГ КЕБУЛАДЗЕ (філософ, Київ). «Межі, границі, кордони…»
ВОЛОДИМИР ЄРМОЛЕНКО (філософ, Київ). «Україна і межі Європи»

ВОЛОДИМИР МАСЛІЙЧУК — спеціальний гість (історик, Київ — Харків)


ІГОР ІСІЧЕНКО (літературознавець, Харків). «Культурні кордони України (мова, писемність, література)»
В'ЯЧЕСЛАВ ШУЛІКА (мистецтвознавець, Харків). «Українська Атлантида»