Харківська резиденція «Слово» перезапускається і відкриває сезон у новому форматі

З лютого стартує новий сезон Харківської резиденції «Слово», яка з 2018 року працювала як Харківська літературна резиденція, створена тоді за ініціативи PEN Ukraine і Харківського ЛітМузею. З цього сезону вона змінила назву, трохи — формат і з минулого року має постійну адресу: будинок «Слово», квартира, що колись належала публіцистові Петру Лісовому; розвитком проєкту тепер займається харківська команда. Резидентів/ок цього року обирали не за конкурсом, а за запрошеннями — з огляду на теми, якими вони займаються.
Першою резиденткою цього року стане письменниця і дослідниця Люба Якимчук, яка працює над книгою про Михайля Семенка, основоположника українського футуризму. Цікава деталь — Семенко з дружиною, акторкою Наталею Ужвій жили в квартирі якраз навпроти Лісового, тож можна сказати, що Люба працюватиме буквально в сусідстві з об’єктом свого дослідження. Нагадаємо, що Люба є сценаристкою і документального (2017 рік), і художнього (предпродакшн) фільмів «Будинок «Слово».

Зустріч із авторкою і розмова про Михайля Семенка також відбудеться в «Слові», у лютому, в межах проєкту Квартирників. Стежити за датами подій можна на сторінці проєкту. 
«Квартирники в «Слові», камерні й важливі зустрічі з тими, хто творить актуальну українську культуру, — ще одне важливе нововведення цього року. Вони стартували з презентацій книг «Постійне місце проживання» (Сергій Жадан, Павло Маков) та «Справа Василя Стуса» (Вахтанг Кіпіані) і продовжаться в авторськими вечорами Івана Сеніна (5/02) та Артема Полежаки (06/02). 

З цього сезону резиденція прийматиме не лише літераторів/ок, але митців та мисткинь, які працюють в інших жанрах (музика, візуальні мистецтва, театр), але у взаємозв’язку з літературою. А ще — літературознавців, культурологів, вчених-гуманітаріїв, які досліджують Україну в радянській історії та історіографії, сучасну соціокультурну ситуацію в Україні. 

Більшість авторів/ок, які житимуть в «Слові» цього року, так чи інакше працюють із темами та матеріалами, дотичними до української культурної революції 1920-30-х років. Крім Люби Якимчук, яка закінчуватиме роботу про Семенка і кверофутуризм, це будуть:

  • Ярина Цимбал (Київ), дослідниця «наших 20-х», — готуватиме до друку спогади одного з родоначальників фантастичної прози в українській літературі, інформатора ДПУ, автора перших спогадів про 1920-ті Юрія Смолича «Інтимна сповідь», дія більшості розділів відбувається в будинку «Слово»;

  • Вірляна Ткач (Нью-Йорк), американська режисерка українського походження, разом із Сергієм Жаданом працюватиме над виставою «Алло?», інтерпретацією знаменитого джаз-ревю «Алло, на хвилі 477», поставленого під керівництвом Леся Курбаса у «Березолі» у 1929 році;

  • Юрій Гуржи, берлінський музикант родом із Харкова, також спільно з Сергієм Жаданом працюватиме над музичним альбомом на тексти українських (а, можливо, й не лише) футуристів.

«Мені здається, це справді унікальний досвід — таке максимальне наближення до об'єкту досліджень, співіснування з голосами, які ще можна розчути. З іншого боку, нам важливо підкреслити, що це історія не лише про втрати й біль — це історія про майбутнє, яке твориться, зокрема, й завдяки неперервності, тяглості, традиції», — говорить Сергій Жадан, один зі співзасновників оновленої резиденції «Слово».

Ще одна резидентка, Ірина Малишко, письменниця родом з Донбасу, працюватиме над третьою частиною книги «Світ Дикого Південного Сходу» — «Час великих очікувань», дія якої відбувається на Слобожанщині (і, зокрема, в Харкові).

Також цього року вперше планується резиденція дитячих авторів; цей проєкт подано на розгляд Українського культурного фонду, і якщо його буде підтримано, влітку в «Слові» також працюватимуть: Дара Корній (Львів), Сашко Дерманський (Київ), Іван Андрусяк (Івано-Франківськ/Київ).

Нагадаємо, квартиру в постійне користування резиденції придбала й передала харківська родина Набок. Тетяна Пилипчук, заступниця директорки ЛітМузею, коментуючи цю подію, говорить: «Унікальну історію харківського письменницького будинку «Слово» ЛітМузей переповідає та пропрацьовує більше 30 років — з кінця 1980-х. І для оптимістичного продовження  цієї історії в 2018-му разом із українським ПЕН ми започаткували літературну резиденцію, навіть не уявляючи, що невдовзі разом із резидент(к)ами — сучасними українськими письменниками й письменницями — повернемось до легендарного будинку. І останнім часом думаю: це диво чи закономірне відновлення справедливості, коли її так відчайдушно хочеш відновити? Можливо, і те, й інше...»

Харківська резиденція «Слово» — це проєкт, завдяки якому літератор(к)и та інші митці і мисткині, дослідники і дослідниці зможуть у комфортних умовах працювати над своїми проєктами, занурюючись у актуальний міський контекст Харкова та працюючи з архівами. Мета резиденції — зробити харківський літературний текст більш доступним та виразним, показати обличчя міста за допомогою слова. Цей проєкт є логічним розвитком попередньої Харківської літературної резиденції, яка у 2018 році була заснована як спільний проєкт PEN Ukraine, Харківського ЛітМузею та ХОДА. 

А з цього року розвитком резиденції опікується група у складі:
Харківський ЛітМузей, Андрій Набока, бізнесмен, Микола Набока, культурний менеджер, Сергій Жадан, письменник, громадський діяч, член PEN Ukraine, Іванна Скиба-Якубова, культурна менеджерка, керуюча партнерка PR-агенції “Bagels & Letters”, Видавець Олександр Савчук. Також тепер, завдяки підтримці харківській родини Набок резиденція має постійну адресу і може приймати учасників/ць практично цілорічно — за наявності донорської підтримки.