освітні заняття

Літературна мандрівка
Шевченко для дітей
Супер! Герой!
Подорож казками Африки
Аліса в Країні Див
Популярна філософія для юних любомудрів: «Маленький принц» Антуана де Сент-Екзюпері
Наука і фантастика
Григорій Сковорода: Мандрівка за щастям 
Настільна гра «Будинок Слово» 
Тарас Шевченко: історія життя та перепоховання
Ув’язнені історії
Таборове Різдво
Харків 1920-х 
Будинок-мрія чи будинок-пастка? Історії життя письменників Розстріляного Відродження в будинку «Слово»

Літературна мандрівка
Для дітей 6-12 років, родинне відвідування. Група до 10 осіб. Можливе проведення одночасно для 2 груп.

Книга – це неймовірна та захоплива подорож до чарівного світу «Меленького принца» Антуана де Сент-Екзюпері, можливість відчути атмосферу фантастичної казки «Аліси в країні див» Льюїса Керролла. Отримати унікальну змогу побешкетувати разом з «Томом Сойєром» Марка Твена та вирушити у неймовірну подорож разом з «Поліаною» Еліонор Портер.

Шевченко для дітей
Для дітей 6-12 років. Група до 10 осіб. Можливе проведення одночасно для 2 груп.

Неформальне знайомство з творчістю Тараса Григоровича Шевченка. Слайд-презентація про життя та діяльність поета, творче завдання та ігри з поезіями. Шевченко, як художник перегляд ілюстрацій та репродукцій картин митця. 

Подорож казками Африки
Для дітей 6-12 років, родинне відвідування. Група до 10 осіб. Можливе проведення одночасно для 2 груп. 

Що ми знаємо про Африку? Місце де вічне літо тісно пов’язане з першою офіційно написаною казкою. Місце-колиска людської цивілізації. На інтерактивній програмі діти поринуть в атмосферу тисячорічної африканської культури, познайомляться з героями єгипетських та західноафриканських казок, створять «клаптикову ковдру» з малюнків.

Популярна філософія для юних любомудрів: «Маленький принц» Антуана де Сент-Екзюпері
Для дітей 8-12 років, родинне відвідування. Група до 10 осіб. Можливе проведення одночасно для 2 груп. 

Дискусія про любов і дружбу, розмова про приховані смисли і підтексти філософської казки. А також — розповідь про дитинство письменника і французькі дитячі ігри.

Супер! Герой!
Для дітей та підлітків від 8 років, родинне відвідування. Група до 10 осіб. Програма проводиться в тематичній виставці «Супер! Герой!».

«Глянцеві» рятівники світу з надзвичайними здібностями захоплюють уяву дітей та підлітків. Слайд-презентація, інтерактивні завдання та ігри, присвячені улюбленим персонажам фільмів і коміксів, допоможуть поглянути на них глибше. Поміркуємо над тим, чому ми любимо історії про героїв, хто є кумирами для нас і хто – герої наших дідусів і бабусь, що відрізняє (супер)героя від звичайних людей. Дізнаємося, як виникли легендарні комікси та створимо власного супергероя.

У виставці також можна сфотографуватися із супергеройськими баблами та погортати сучасні українські комікси.

Наука і фантастика
Для дітей 8-12 років, родинне відвідування. Група до 10 осіб.

Чим відрізняється фантастика від казки? Як наукова фантастика допомогла у розвитку техніки? Які сучасні речі без яких ми не уявляємо сучасного життя вигадали фантасти ? Відповіді на ці запитання ми знайдемо граючи. На екскурсії діти познайомляться з іменами найвідоміших письменників-фантастів та науковців, цікавими ідеями й винаходами, планетами Сонячної системи, а також створять свій власний винахід майбутнього. 

Григорій Сковорода: Мандрівка за щастям 
Від 12 років. Група до 10 осіб. 

Терновий шлях до щастя, або чому нас намагався навчити мандрівний філософ та байкар Григорій Сковорода? Шлях, який він пройшов, щоб бути щасливим, чи є він актуальним зараз? Програма «Григорій Сковорода: мандрівка за щастям» — це спроба за міркуваннями філософа відтворити шлях людини до щастя.

Тарас Шевченко: історія життя та перепоховання
Від 13 років. Група до 15 осіб. 

Ким насправді був Кобзар: пророком і мучеником, що захищав знедолених, чи богемним столичним франтом? Який він — великий геній, романтик і бунтар – під мікроскопом?  Слайд-презентація з фотографій поета, картин та перших видань «Кобзаря», а також робота з текстами розкаже непросту історію людини, що стала легендою. 

Настільна гра «Будинок Слово» 
Від 12 років. Група від 4 до 16 осіб. 

Харківський ЛітМузей розробив оригінальну настільну гру «Будинок Слово» — про письменницький будинок, у якому мешкали українські митці 1920-х років. Граючи, ви зможете відвідати квартири перших пожильців будинку, побачити їхні фотокартки, обкладинки творів, автографи, навіть відчути на собі такі, на жаль, типові для 1930-х явища, як розкуркулення та обшуки. Для візуалізації періоду 1920-30-х років ЛітМузей використав предмети власної колекції.

«Енеїда» Івана Котляревського
Від 14 років. Група від 20 до 30 осіб. 

Авторська інтелектуально-розважальна програма ЛітМузею (може стати частиною тематичної вечірки, корпоративу, тімбілдінгу для дорослих і дітей).

Наша програма пропонує більше дізнатися про поему «Енеїда» та відчути  атмосферу, зрозуміти буття і уявлення українців 18 століття: як жили, чим переймалися і як розважалися. Ми пограємо у картярські та рухливі ігри (в які грали герої поеми), а також інтелектуальні, які допоможуть краще зрозуміти текст і контекст твору. «Енеїда» — це перший твір нової української літератури, в якому вжито розмовну мову, яка згодом стала літературною. Перше усвідомлення власної самобутності та спроба відмежуватись від російської книжної традиції. 

Бурлеск, травестійність, самоіронія, тонкий гумор — все це робить «Енеїду» актуальною і зараз.

Будинок-мрія чи будинок-пастка? Історії життя письменників Розстріляного Відродження в будинку «Слово»
Від 15 років. Група до 15 осіб.

На вулиці Культури, 9 стоїть бетонний темно-сірий будинок, неподалік від школи та нових хмарочосів. За його непоказним похмурим фасадом ховається чимало таємниць. 
Павло Тичина, Микола Хвильовий, Майк Йогансен, Юрій Яновський, Лесь Курбас, Михайль Семенко, Володимир Сосюра – далеко не повний список мешканців будинку «Слово», що був зведений у кінці 1920-х років спеціально для діячив української культури. Телефони та бібліотеки в кожній квартирі, сходи, застелені повстю для збереження тиші, високі бетонні балкони, солярій на даху та дитячий садочок для бешкетних письменницьких дітей.  Радісне та дружнє життя, яке почалося у будинку «Слово», за кілька років перетворилася на пекло. На початку 1930-х  майже всіх чоловіків будинку  заарештували, а їхні родини виселили та вислали за межі України.

Харків 1920-х 
Від 15 років. Група до 15 осіб.

Молоді письменники на початку 1920-х років приїхали до Харкова, щоб творити нову «пролетарську літературу». Яким вони побачили місто? Що написали і куди зникли? Слайд-лекція про літературні угруповання («Плуг», «Гарт», «Вапліте», «Нова ґенерація»), окремі постаті (М. Хвильовий, М. Семенко, П. Тичина, В. Сосюра, С. Пилипенко, В. Еллан-Блакитний) та дискусія про роль літератури в суспільстві на матеріалі літпроцесу 1920-х років. 

Також ви зможете побачити унікальні експонати 1920-х та пограти в настільну гру «Будинок Слово».

Ув’язнені історії
Від 16 років. Група до 15 осіб. 

Український рух опору 1960—80-х років відзначився трьома хвилями арештів інтелігенції, зокрема поетів, письменників, журналістів. Вони не тільки вижили в жорстких умовах кримінальних зон, але й винайшли нові способи боротьби з радянським режимом. Звичайні предмети розкажуть нам, як у таборах «політичні» робили і передавали на волю самвидав, святкували Різдво і Великдень, навіть готували торт і вишивали ікони.

Таборове Різдво
Вік від 16 років. Група до 15 осіб.

«Таборове Різдво» — багатокомпонентна освітня програма, яка розповідає про український рух опору 1960—80-х років. Відвідувачі зможуть не тільки дізнатися про те, як святкували Різдво у радянських тюрмах українські політв'язні-шістдесятники (Василь Стус, Надія Світлична, Євген Сверстюк, Ніна Строката, Стефанія Шабатура), але й реконструювати приготування 12-ти традиційних різдвяних страв та оздоблення ялинки в таборових умовах за спогадами самих політв’язнів.